S prvními teplými dny každý karavanista začne plánovat, kam se se svým přívěsem vydá. Před první vyjížďkou je ovšem potřeba dát karavan do pucu, ať už jste ho přes zimu využívali, nebo stál pod plachtou.
Před přípravami na sezónu karavan nejprve zprovozněte, abyste mohli vyzkoušet funkčnost systémů a spotřebičů. Připojte ho na elektřinu, napusťte vodovodní systém a zapojte plynovou láhev. Rovnou zkontrolujte stav propanu a pokud je třeba, vyměňte prázdnou plynovou láhev za novou.
MYTÍ A VĚTRÁNÍ
Ze všeho nejprve je dobré karavan vyvětrat, zbavit se případné vlhkosti, vpustit dovnitř čerstvý vzduch a vrhnout se do mytí. Pro čištění interiéru můžete použít běžně dostupné přípravky z drogérie určené na konkrétní povrchy. Při mytí se zaměřte také na strop, zákoutí a rohy skříněk, kde se mohou objevit plísně z kondenzované vlhkosti. Ty odstraňte použitím speciálních přípravků a nechte postižená místa větrat, aby vyschla. Zkontrolujte, že vlhké fleky nejsou způsobené zatečením vody do karavanu. Pokud ano, doporučujeme návštěvu servisu. Až bude mít váš karavan zase lesk jako blesk, můžete dovnitř vrátit matrace, polštáře a textilie.
VODOVODNÍ SYSTÉM
Naplňte nádrž na vodu, použijte čistič na vodní nádrže a vydezinfikujte celý vodovodní systém podle návodu. Poté ho propláchněte, abyste se zbavili zbytků čističe. Pro konzervaci vodovodního systému vhoďte do nádrže stříbrnou kouli, která zajistí, že voda bude pitná po dobu až 2,5 roku. Pro vyčištění odpadního potrubí a nádrže použijte speciální čistič.
Zprovozněte chemickou toaletu. Naplňte ji vodou a vyzkoušejte, zda správně funguje splachování WC. Případně překontrolujte i odvětrání toaletní nádrže SOG a vyměňte filtr. Pro mytí WC mísy doporučujeme použít speciální čistič pro mobilní toalety, který je oproti běžným čističům šetrný k plastovým i keramickým materiálům včetně těsnění, účinně odstraňuje nečistoty i usazeniny a dodá materiálům lesk. Pokud se chystáte rovnou vyrazit na výlet nebo dovolenou, vhoďte do toalety modrou nebo zelenou/ekologickou chemii. Růžová chemie se lije do splachovací nádrže nebo rovnou do mísy, aby ji dezinfikovala. Zároveň pečuje o pohyblivé části toalety.
Všechny vodovodní baterie včetně sprchové otevřete a nechte vodu protékat alespoň minutu, abyste se ujistili, že v zimě nepopraskaly a neteče kolem závitů voda. Vyzkoušejte také čerpadlo v nádrži. Z vlastní zkušenosti doporučujeme mít s sebou vždy náhradní čerpadlo.
TOPENÍ
Před prvním použitím plynového topení vysajte usazený prach z žebrování. Potom vyzkoušejte, zda funguje. Topení může být po zimní odstávce trochu cítit. Může za to zbylý usazený prach na žebrování, který se při zapnutí topení začne pálit. Pokud máte elelektrické piezo, vyměňte mu baterii.
FUNKČNOST BATERIE A SPOTŘEBIČŮ
Pokud jste přes zimu trakční baterii z karavanu vyndali, aby v mrazu netrpěla, je třeba ji před sezónou dobít do plna a potom zapojit. Pokud dokážete, udělejte zátěžový test baterie. Zkontrolujte funkčnost všech elektrických spotřebičů. Prověř, zda funguje lednici jak na elektřinu, tak i na plyn, plynový sporák, bojler. Vyzkoušej, zda svítí všechny žárovky v osvětlení.
KAROSERIE, GUMOVÁ TĚSNĚNÍ, ZÁMKY, SVĚTLA
Omyjte karoserii přípravkem s voskem. Pokud jste po sezóně nestihli očistit markýzu, udělejte to nyní. Nezapomeňte promazat všechny zámky a ošetřit gumové těsnění silikonovým olejem. Postupně vyzkoušejte všechna venkovní světla. Blinkry, poziční a brzdová světla vyzkoušíte jedině po připojení karavanu k autu.
PNEUMATIKY
Dofoukněte pneumatiky na ideální hodnotu a zkontrolujte utažení šroubů a opotřebení: hloubku dezénu, boule či praskliny. Abyste vyloučili přireznutí brzd, po prvních pár najetých kilometrech zkontrolujte, jak moc se kola zahřívají. Pokud budou velmi horká, nepokračujte v žádném případě v jízdě!
SOLÁRNÍ PANEL
Očistěte solární panel a zkontrolujte funkčnost dobíjení.
DOKUMENTY
Zkontrolujte si stav technického osvědčení a platnost povinného ručení. Revize plynu a ostatního příslušenství či zařízení.
PŘÍPRAVA KARAVANU NA SEZÓNU - DŮLEŽITÉ BODY
Karavan nejprve vyvětrej a omyj interiér. Připoj ho na elektřinu,
napusť vodovodní systém a zapoj plynovou láhev.
INTERIÉR
- Projdi podrobně stěny, strop a zákoutí vnitřku karavanu a hledejte případné vlhké fleky nebo plísně,
- vyčisti vodovodní a také odpadní potrubí, vyzkoušej splachování WC, všechny vodovodní baterie a čerpadlo,
- vyluxuj prach z žebrování topení a zkus ho zapnout, zapoj na systém elektrickou baterii,
- nabij a vyzkoušej, zkontroluj funkčnost spotřebičů: lednici- el./plyn, plynový sporák, bojler vyzkoušej, zda svítí všechny žárovky v osvětlení
EXTERIÉR
- Omyj karoserii přípravkem s voskem a ošetři gumové těsnění,
- dofoukni pneumatiky na ideální hodnotu a zkontroluj jejich opotřebení: hloubku dezénu, boule či praskliny,
- zkontroluj utažení šroubů na pneumatikách,
- promaž všechny zámky olejem,
- zkontroluj funkčnost dobíjení přes solární panel,
- postupně zkontroluj a vyzkoušej všechna venkovní světla,
- zkontroluj stav technického osvědčení, emise a platnost povinného ručení.
Zdroj: https://www.karavanista.cz/blog-2/jak-si-pripravit-karavan-na-novou-sezonu-2/