POVOLENÍ ETA

Pro cesty do Spojeného království

Pro cesty do Spojeného království budou nově občané ČR potřebovat povolení ETA.

Občané členských států EU včetně Česka budou muset pro cesty do Spojeného království od 2. dubna 2025 mít elektronické cestovní povolení ETA (Electronic Travel Authorisation). Systém zavádí britská vláda postupně pro všechny země, které mají s UK bezvízový styk. Povinnost se týká návštěvníků, kteří cestují do UK za účelem krátkodobého pobytu. Češi se budou moci v systému ETA registrovat od 5. března 2025.

ETA představuje digitální cestovní povolení, kterým budou muset nově disponovat návštěvníci ze zemí, které se ve vztahu ke Spojenému království (UK) těší bezvízovému styku. ETA není vízem, ani vízum jakkoli nenahrazuje. Jde o povinnost, kterou Spojené království zavádí po vzoru obdobných systémů elektronických cestovních povolení, které již používají jiné země světa (např. systém ESTA ve Spojených státech). Zavedení systému ETA ze strany UK je motivováno zejména snahou o větší kontrolu a přehled o osobách vstupujících na území UK, jedná se o součást iniciativy britské vlády směřující k posílení bezpečnosti hranic.

ETA představuje povolení vycestovat na území UK, ale samotný vstup na území UK svým držitelům samo o sobě negarantuje – i nadále budou na hranicích (na letištích, v přístavech či na pozemní hranici) podrobeni standardní kontrole totožnosti ze strany příslušníka pohraniční stráže nebo budou muset projít elektronickou pasovou bránou (tzv. eGate), pakliže jí je dané hraniční místo vybaveno. Britské orgány bude informace uvedené v systému ETA předávat dopravcům a ti budou moci odmítnout přepravu cestujících, kteří nebudou mít povolení ETA.

NA KOHO SE POVINNOST REGISTRACE ETA VZTAHUJE?

Povinnost registrace v systému ETA se týká unijních občanů, kteří do UK přicestují na krátkodobý pobyt (nepřesahující šest měsíců) za účelem turistiky, návštěvy rodiny či přátel, povolených obchodních aktivit nebo krátkodobého studia. Pokud cestujete letecky s přestupem v UK a neopustíte při tom tranzitní prostor letiště (tzv. airside transit), povinnost registrace ETA se na vás na základě rozhodnutí vlády UK z ledna 2025 nevztahuje – tato výjimka se však bude prakticky týkat pouze přestupů na londýnském letišti Heathrow a v Manchesteru, všude jinde bude třeba i v případě přestupu disponovat povolením ETA.

Jestliže občané EU mají v úmyslu v UK setrvávat déle než šest měsíců nebo plánují do UK cestovat za účelem, na který se ETA nevztahuje (např. zaměstnání či samostatná výdělečná činnost), musí podat žádost o vízum. Registrovaní v systému ETA musí být všichni občané, kterých se tato povinnost týká, včetně dětí (i kojenců) – za ně však mohou registraci provést jejich rodiče.

Co představuje elektronické cestovní povolení ETA? Zdroj: UK Home Office

ROZDÍL MEZI ETA A VÍZEM

Z povinnosti disponovat cestovním povolením ETA jsou naopak následující skupiny osob vyjmuty. Jelikož systém se týká občanů zemí, na které se nevztahuje vízová povinnost, povolení ETA přirozeně nepotřebují držitelé platného víza do UK, dále pochopitelně rovněž držitelé britského pasu (nebo pasu zámořského území UK). Povolení ETA také nepotřebují osoby s legálním pobytem v Irsku, které pro vstup do UK nepotřebují vízum a na britské území vstoupí z Irska (nebo z ostrova Man či z Normanských ostrovů) – je nutné splnit všechny tyto tři podmínky současně. Povinnost registrace v ETA se rovněž neváže na lidi, kteří mají imigrační status (status usedlíka či předběžný status usedlíka dle EU Settlement Scheme) nebo povolení pracovat, studovat a žít v UK.

Rozdíl mezi ETA a vízem spočívá zejména v tom, že zatímco na základě víza mohou občané vstoupit do UK a zároveň na území UK pobývat za účelem dle typu daného víza po dobu platnosti víza (která je často delší než půl roku), povolení ETA nepředstavuje povolení k pobytu, nýbrž pouze jeho držitelům umožňuje realizovat cestu do Spojeného království.

Češi se budou moci registrovat od 5. března, povolení musí mít pro cesty od 2. dubna

Systém ETA je ze strany UK uváděn do provozu postupně. Již v loňském roce se v pilotní fázi povinnost elektronické registrace vztahovala na občany některých zemí Arabského poloostrova. Od 8. ledna 2025 musí elektronickým povolením disponovat občané mimoevropských zemí s bezvízovým stykem s UK (včetně Spojených států, Kanady či Austrálie). Občanům členských států EU včetně Česka vznikne povinnost mít před cestou do UK cestovní povolení ETA od 2. dubna 2025, přičemž žádost o povolení budou Češi moct podat od 5. března 2025.

S ohledem na avizovanou dobu zpracovávání je potřeba žádost podat alespoň tři dny před termínem cesty do UK, je však možné (a vhodné) učinit tak ve větším předstihu, ideálně ještě před nákupem letenek resp. zajištěním ubytování.

Průvodce procesem podání žádosti o cestovní povolení ETA. Zdroj: UK Home Office

JAK SE ŽÁDOST O ETA PODÁVÁ?

Samotné podání žádosti o cestovní povolení ETA bude probíhat výlučně digitální cestou, a to prostřednictvím oficiální webové stránky (webové rozhraní pro podání žádosti je zde) nebo s využitím mobilní aplikace (podrobný manuál je zde). Registrace v systému ETA spočívá zejména ve vyplnění online formuláře, ve kterém žadatelé uvedou osobní a kontaktní údaje (včetně údajů o cestovním pasu, s nímž budou do UK cestovat), poskytnou fotografii sebe a svého cestovního dokladu a rovněž pravdivě odpoví na několik otázek ohledně bezpečnosti. Proces podávání žádosti není možné přerušit a vracet se k uloženým údajům, vyplnění by nemělo trvat déle než 20 minut. V rámci jedné žádosti je možné o cestovní povolení ETA zažádat pouze pro jednu osobu, nicméně bude možné o povolení požádat i jménem třetí osoby (např. svého dítěte). Podání každé žádosti je zpoplatněno částkou 10 liber, úhrada tohoto poplatku proběhne rovněž online kreditní či debetní kartou, případně prostřednictvím platebních služeb Google Pay či Apple Pay.

Poté, co žadatel odešle žádost o cestovní povolení ETA, dostane obratem email o obdržení jeho žádosti na emailovou adresu uvedenou při registraci. Následně budou informace z žádosti porovnány s britskými i mezinárodními databázemi v oblastech bezpečnosti a migrace. UK uvádí, že žadatelé o ETA obdrží rozhodnutí o schválení či zamítnutí cestovního povolení do tří dnů od odeslání žádosti. V případě hladkého průběhu vyhodnocení žádosti ovšem mohou rozhodnutí dostat krátce po odeslání a naopak v komplikovanějších případech může doba vyřízení trvat i déle než tři dny. Povolení bude propojené s cestovním dokladem, nebude tak nutné jej mít v tištěné podobě (byť to lze pro jistotu doporučit).

JAKÉ JSOU DŮVODY PRO NEUDĚLENÍ CESTOVNÍHO POVOLENÍ?

Žádost o cestovní povolení ETA může být zamítnuta z několika důvodů. Tím prvním je uvedení nepravdivých informací v žádosti. Zamítavé rozhodnutí žadatelé obdrží rovněž v případě, kdy se na jejich případ systém ETA neaplikuje – např. pokud jsou státními příslušníky zemí, které s UK nemají bezvízový styk, a jejich občané tedy musí mít vízum. Rovněž v situaci, kdy délka jejich pobytu přesahuje šest měsíců nebo cestují do UK za účelem, na který se povolení ETA nevztahuje, bude vyhodnocení žádosti negativní. V neposlední řadě může být záporné stanovisko důsledkem toho, že má žadatel zápis v trestním rejstříku, v minulosti porušil imigrační předpisy či byl zapojen do činnosti ilegálních struktur.

V případě neudělení cestovního povolení si žadatelé můžou podat žádost o vízum nebo podat opětovnou žádost o povolení ETA – je však žádoucí, aby uspokojivě vyřešili problém, kvůli němuž jim prvotní žádost nebyla schválena. Imigrační úřady UK budou mít rovněž pravomoc zrušit již udělené platné cestovní povolení ETA v řadě případů, např. spáchá-li držitel cestovního povolení trestný čin nebo poruší-li imigrační normy.

JAK DLOUHO CESTOVNÍ POVOLENÍ PLATÍ?

Cestovní povolení ETA má platnost dva roky od udělení nebo do konce platnosti cestovního dokladu (tedy v případě občanů ČR cestovního pasu), který občan EU uvedl do žádosti. Vyprší-li držiteli platnost cestovního pasu během dvouleté doby platnosti povolení ETA, musí podat žádost o nové povolení, do které uvede údaje o novém platném cestovním dokladu. Během doby platnosti budou držitelé povolení oprávněni realizovat opakovaně krátkodobé cesty do UK, přičemž jednotlivá cesta nesmí trvat déle než šest měsíců.

Zdroj: https://tvorimevropu.cz/2025/03/04/pro-cesty-do-spojeneho-kralovstvi-budou-nove-obcane-cr-potrebovat-povoleni-eta/

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu